Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

03 września 2016

Dożynki Powiatowo - Gminne w Głuchowie

Dożynki Powiatowo - Gminne w Głuchowie

W sobotę, 3 września 2016 roku, na stadionie w Głuchowie odbyły się tegoroczne Dożynki Powiatowo - Gminne. Uroczystości rozpoczęła msza polowa. Po niej nastąpiło otwarcie dożynek i tradycyjny obrzęd dożynkowy.
Gości powitał Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki, a jako pierwsza na scenie wystąpiła Młodzieżowa Kapela Dudziarska ze Starego Gołębina.
Kamillę Borowczak, Jana Ratajszczaka i Marka Marciniaka wyróżniono Odznakami honorowymi „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawanymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wyróżnienia wręczał Burmistrz Konrad Malicki.

Po tym uroczystym momencie odbył się właściwy obrzęd dożynkowy zainscenizowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” z Nietążkowa.
W rolę dożynkowego Gospodarza wcielił się Przewodniczący Rady Miejskiej w Czempiniu Łukasz Grygier, który obtańcował dożynkowy wieniec z jedną z tancerek z zespołu.
W tym roku wieniec pochodził z Piechanina i został wybrany przez Mieszkańców Gminy Czempiń podczas „II Konkursu na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy” (szczegółowe wyniki poniżej).
Następnie odbyło się uroczyste wręczenie chleba z tegorocznych zbiorów.
Chleb Burmistrzowi Gminy Czempiń przekazali Dożynkowi Starostowie: Violetta Mocek i Piotr Duda. Burmistrz podziękował za chleb, pokroił go i podzielił się ze starostami oraz zaproszonymi gośćmi. Chleb został też przekazany wszystkim uczestnikom uroczystości.

Dożynkowe bochny przekazano też Włodarzom Gmin Powiatu Kościańskiego, aby obdarowani przekazali je członkom swoich lokalnych społeczności.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Burmistrz Gminy Czempińi Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kościańskiego Kazimierz Dembny.
Tegoroczny Meldunek Żniwny złożył Sołtys Sołectwa Głuchowo Marek Leśny.     
Następnie odbyły się koncerty: kapeli „Po zagonach” i „Kapeli z Orliczka”. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z zespołem „Twister”.

Dodatkowe atrakcje Dożynek to: strefa animacji dla dzieci, wystawa maszyn rolniczych, degustacja regionalnych rogalików i średniowieczna Zagroda Kmiecia.

Informacja o „II Konkursie na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy”.

Podczas uroczystości podsumowano „II Konkurs na najpiękniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy”. W tym roku do udziału w Konkursie zgłosiły się 4 Sołectwa z Gminy Czempiń: Donatowo (wieniec nr 1), Piechanin (wieniec nr 2), Nowy Gołębin (wieniec nr 3) i Głuchowo (wieniec nr 4).
Mieszkańcy Gminy Czempiń mogli głosować, odwiedzając piątkową (2 września 2016 r.), Wystawę Dożynkowych Wieńców na Targowisku „Mój Rynek” w Czempiniu, lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.   
Oddano ogółem 209 głosów.

Pierwsze miejsce (110 głosów), zajęło Sołectwo Piechanin,
Drugie miejsce (55 głosów), przypadło Sołectwu Nowy Gołębin,
Miejsce trzecie (30 głosów), zajęło Sołectwo Donatowo,
Miejsce czwarte (14 głosów), należało do Sołectwa Głuchowo. 

Wieniec przygotowany przez Sołectwo Piechanin reprezentował Gminę Czempiń podczas Dożynek Powiatowo-Gminnych w Głuchowie, a zwycięskie Sołectwo otrzyma nagrodę w wysokości 500 zł na drobne inwestycje sołeckie.
Organizatorami Dożynek Powiatowo-Gminnych w Głuchowie byli: Powiat Kościański, Gmina Czempiń, Sołectwo Głuchowo i Powiatowa Rada Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Kościanie. Impreza cieszyła się wysoką frekwencją publiczności.