Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

04 grudnia 2020

Warsztaty w Szkole Podstawowej w Głuchowie

Warsztaty w Szkole Podstawowej w Głuchowie

Dnia 20 listopada 2020 r. oraz dnia 27 listopada 2020 r. w godzinach od 11:45 do godz. 13:15 odbyły się ostatnie warsztaty/eksperymenty edukacyjne w Szkole Podstawowej w Głuchowie. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju oraz w związku z  zawieszeniem zajęć stacjonarnych w szkołach podstawowych warsztaty prowadzone przez dr Agnieszkę Zimną - pracownika Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, odbyły się z wykorzystaniem platformy do wideokonferencji i prowadzenia spotkań on-line – Zoom.

Podczas wykładu dnia 20 listopada 2020 r. omówiony został temat modułów międzynarodowej stacji kosmicznej (ISS). Dzięki prezentowanym filmom uczniowie mogli zajrzeć do jej wnętrza i zobaczyć w jakich warunkach mieszkają i pracują  astronauci. Omówiono również jakie cechy powinien mieć  astronauta oraz w jakich warunkach i gdzie przeprowadzany jest  trening kandydatów. Na początku dzieci zostały zapytane z czym kojarzy się im grawitacja i jakie znają przykłady działania grawitacji. Następnie zostało omówione zjawisko grawitacji. Uczestnicy zostali włączeni w dyskusję z czym kojarzy im się pobyt poza Ziemią, czy znają jakieś zjawiska/siły mogące odmiennie działać oraz zostali poproszeni o wykonanie szkicu wyglądu stacji kosmicznej. Ciekawostką w prowadzonych warsztatach była  wirtualna wycieczka po Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS (International Space Station), na której zostały pokazane moduły zewnętrzne oraz moduły wewnętrzne stacji. Podczas warsztatów uczniowie przygotowali plan treningu/szkolenia dla przyszłych astronautów, co spotkało się z niezwykle dużym entuzjazmem młodzieży.

Dnia  27 listopada 2020 r. dzieci zagłębiły się w świat bakterii, pasożytów i wirusów. Poznały zarówno dobre jak i złe aspekty obecności mikroorganizmów występujących w naszym życiu. Uczniowie mieli okazję prześledzić dotychczasowe epidemie i pandemie oraz odnieść je do obecnej sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie. Bakterie zostały przedstawione jako pierwsze z grupy mikroorganizmów towarzyszących człowiekowi. Uczniowie podczas odbywających się warsztatów zostali poproszeni o wyrażenie swojego zdania na temat bakterii m.in. czy należy się ich bać, czy też zabiegać o ich obecność w naszym życiu. Dzieci miały wskazać przykłady dobroczynnych oraz chorobotwórczych bakterii.  Warsztaty miały na celu pokazanie uczniom szerokiego zastosowania bakterii występujących zarówno  w przemyśle,  omówiono bakterie fermentacji mlekowej w produkcji serów. Pokazano proces powstawania sera z zastosowaniem Lactobacillus. W następnej kolejności przedstawiono robaki i pasożyty w służbie ludzkości. Tutaj omówione zostały larwy much plujki w gojeniu ciężkich ran, pijawki lecznicze, pasożytnicze rybki używane do pedicure, mszyce przy produkcji barwnika, wymiociny wieloryba do produkcji perfum oraz dwa rodzaje pasożytów podskórnych powodujących choroby limfatyczne. Zobrazowane zostały epidemie i pandemie takie jak: dżuma, ospa prawdziwa, cholera, ebola, hiszpanka. Ostatnim punktem warsztatów była dyskusja na temat Sars-Cov-2. oraz produkcji szczepionki.