Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

09 września 2022

Kolejne miliony dla Gminy Czempiń na termomodernizację obiektów

Kolejne miliony dla Gminy Czempiń na termomodernizację obiektów

Gmina Czempiń otrzyma ponad 5 600 000 zł na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Projekt złożony przez gminę Czempiń znalazł się na szóstym miejscu listy rankingowej.

W dniu 7.09.2022 r. opublikowana została lista rankingowa po ocenie merytorycznej wniosków o dofinansowanie w ramach Poddziałania 3.2.1 Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014‑2020.


W wyniku oceny wniosku złożonego przez Gminę Czempiń w marcu 2022 r. dotyczącego projektu pt. Termomodernizacja wraz z wymianą źródeł ciepła oraz instalacji elektryczno-oświetleniowych w budynkach użyteczności publicznej w Czempiniu, Borowie i Starym Gołębinie projekt uzyskał ponad 90% możliwych do zdobycia punktów i uplasował się na 6 miejscu listy rankingowej. Gwarantuje to, przy alokacji zaplanowanej na konkurs, uzyskanie dofinansowania w wysokości ponad 5 600 000 zł i pokryje 85% kosztów kwalifikowalnych całego przedsięwzięcia. Zwrócić należy uwagę, że w naborze złożono ponad 80 wniosków z terenu całego województwa.

Projekt dotyczy termomodernizacji budynku filii Szkoły Podstawowej w Czempiniu, zlokalizowanej w Borowie; budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Czempiniu; budynku przy ul Nowej 2 w Czempiniu obok Tlenowni; budynku Urzędu Gminy w Czempiniu oraz budynku hali sportowej w Starym Głębinie, gdzie inwestycją towarzyszącą będzie jednocześnie adaptacja obiektu na potrzeby oddziałów przedszkolnych, które znajdą tam swoją nową siedzibę.

Prace termomodernizacyjne obejmą głównie ocieplenie ścian (niektórych od wewnątrz ze względu na ograniczenia konserwatorskie), dachów, stropów, modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, opraw oświetleniowych oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Nastąpi także wymiana źródeł ciepła.

Dzięki realizacji projektu planuje się osiągniecie redukcji CO2 o ponad 87% i redukcji pyłu PM10 o ponad 99%. Projekt przyczyni się do spadku ilości emitowanych gazów cieplarnianych o ponad 450 ton rocznie. Natomiast sumaryczna wartość redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną i cieplną wyniesie ponad 85%. Istotną rolę w osiągnieciu zakładanych w projekcie redukcji odegra zastosowanie pomp ciepła oraz paneli fotowoltaicznych.

 - Uzyskanie tego dofinansowania jest ogromnym sukcesem. W dobie drastycznie rosnących kosztów energii elektrycznej i cieplnej będziemy realizować projekt, który nie tylko przyczyni się do redukcji ilości emitowanych szkodliwych substancji do środowiska oraz poprawi jakość powietrza, ale który przyniesie oszczędności ekonomiczne. Efektem dodanym będzie także poprawa zewnętrznej estetyki tych pięciu budynków po zakończeniu prac termomodernizacyjnych. Należy również pamiętać o tym, że już w innych projektach podejmowaliśmy działania, które podnoszą efektywność energetyczną różnych obiektów m.in. przeprowadzając termomodernizację szkół w Czempiniu i Głuchowie. Niebawem rozpocznie się także wymiana na terenie całej gminy opraw oświetlenia ulicznego na oprawy ze źródłem światła led – mówi Andrzej Socha Zastępca Burmistrza Gminy Czempiń.

 Realizacja projektu związanego z termomodernizacją budynków w Borowie, Czempiniu i Starym Gołębinie zakładana jest na lata 2022-2023.

Logotyp WRPO