Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

09 stycznia 2021

Budżet Gminy Czempiń na 2021 rok przyjęty jednogłośnie

Budżet Gminy Czempiń na 2021 rok przyjęty jednogłośnie

29 grudnia 2020 roku podczas XXIX sesji Rady Miejskiej w Czempiniu radni opowiedzieli się jednogłośnie za przyjęciem uchwały w sprawie budżetu gminy na 2021 rok. Przyszłoroczne dochody i wydatki gminy były przedmiotem długich dyskusji i rozważań. Burmistrz, skarbnik gminy i radni skrupulatnie analizowali źródła przychodów i alokację  poszczególnych środków, co było przedmiotem poprzedzających sesję licznych posiedzeń komisji rady oraz spotkań roboczych. Budżet Gminy Czempiń na 2021 rok oraz przyjęta wraz z nim Wieloletnia Prognoza Finansowa gminy są podporządkowane strategicznym celom, tj: utrzymaniu wysokiego poziomu jakości usług gminnych, dalszemu dynamicznemu rozwojowi gminy przy maksymalnym wykorzystaniu środków zewnętrznych oraz zachowaniu dobrej i bezpiecznej sytuacji finansowej gminy.

Łączna kwota dochodów gminy w 2021 roku wyniesie ponad 65 milionów złotych. Z tego prawie 52 miliony złotych to dochody bieżące gminy, czyli m. in. subwencje, opłaty i podatki, udział PIT i CIT oraz dotacje, a 13,5 miliona złotych wyniosą dochody majątkowe gminy.

Wydatki budżetu Gminy Czempiń na 2021 rok oszacowano na kwotę 68,5 milionów złotych,
z czego kwota ponad 18,5 miliona to wydatki majątkowe (inwestycyjne).

Głównym obciążeniem dla budżetu Gminy Czempiń w 2021 są wydatki bieżące –wynoszą one ponad 50 milionów złotych, stanowiąc 73 % wydatków ogółem. Z tej kwoty najwięcej, ponad 20 milionów, przeznaczono na opiekę społeczną i rodzinę. Oświata i wychowanie pochłonie ponad 17,5 milionów. W zakresie wydatków bieżących należy zapewnić prawidłowe funkcjonowanie obiektów i urządzeń miejskiej infrastruktury technicznej i społecznej oraz zaspokajanie bieżących potrzeb mieszkańców gminy.

W 2021 roku gmina przeznaczy na wydatki majątkowe - inwestycje aż 27 % ogólnych wydatków zaplanowanych na bieżący rok, co oznacza, że przed nami kolejny rok dynamicznego rozwoju poprzez realizację szeregu ważnych i oczekiwanych inwestycji. Warto dodać, że struktura wydatków majątkowych od 2016 roku przedstawiona w załączonych wykresach pokazuje, że Gmina Czempiń przez cały czas utrzymuje się na ścieżce dynamicznego rozwoju.

Nieduży deficyt budżetu pokryty zostanie w większości zaoszczędzonymi środkami, które nie zostały wykorzystane w roku 2020, a w części emisją obligacji. Zakłada się także przychody
z tytułu sprzedaży gminnych działek inwestycyjnych w Głuchowie i mieszkaniowych w Nowym Borówku, co w perspektywie czasu przyniesie dodatkowe korzyści.  Mamy również nadzieję na pozyskanie środków zewnętrznych, które zasilą budżet w trakcie roku i umożliwią podjęcie nowych dodatkowych zadań inwestycyjnych.

Podstawowym celem polityki budżetowej Gminy w 2021 roku, jak i w latach najbliższych, będzie zapewnienie dalszego intensywnego rozwoju. Priorytetem w zakresie inwestycji będą nadal zadania, na które pozyskano dofinansowanie zewnętrzne, w tym projekt rewitalizacji miasta i utworzenie strefy inwestycyjnej w Głuchowie. Realizowane będą także wydatki na przedsięwzięcia zaplanowane wcześniej w Wieloletniej Prognozie Finansowej lub rozpoczęte w roku 2020 i kontynuowane w 2021. Nie zabraknie działań gminy w zakresie m.in. budowy dróg -przebudowa drogi gminnej w Piechaninie, przebudowa drogi powiatowej  do Srocka Wielkiego, rozbudowy oświetlenia ulicznego, budowy infrastruktury służącej mobilności miejskiej, rozpoczęcia budowy kanalizacji sanitarnej do Gorzyczek, wymiany źródeł ciepła oraz współpracy sołectw w ramach zintegrowanego funduszu sołeckiego.

 

Mimo bardzo trudnego roku budżetowego w skali globalnej, Gmina Czempiń nie chce zwalniać tempa rozwoju ani odczuwalnie ograniczać usług na rzecz mieszkańców, dlatego wielkim wysiłkiem utrzymuje programy społeczne i plany inwestycyjne. Po budżecie gminy w roku 2020 dotkniętym szeregiem negatywnych decyzji rządu, w kolejnym 2021 samorządy muszą liczyć się z dodatkowym obciążeniem spadku dochodów i rosnących kosztów wywołanych przez pandemię, zmianami w prawie oraz ciężką sytuacją gospodarczą w kraju. Trudny czas pokonać należy jeszcze większą dyscypliną wydatków. Przygotowanie projektu budżetu wymagało więc szukania oszczędności, które wprowadzone zostały praktycznie do każdego obszaru działania gminy, począwszy od kultury, poprzez sport, ale także restrykcyjnego planowania kosztów działania naszych jednostek i administracji.

W 2021 roku Gmina Czempiń będzie musiała zmierzyć się z wieloma niekorzystnymi tendencjami, w szczególności reperkusjami pandemii COVID. Wpływ na finanse gminy będą również miały niższe dochody, w szczególności obniżone wpływy z podatków, będące pochodną sytuacji w całym kraju, a także rosnące koszty wynikające m.in. z wysokiej inflacji oraz obligatoryjnych zmian w zakresie wynagrodzeń, w tym w zakresie wynagrodzeń
w oświacie i wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych.

Budżet jest realistyczny, zabezpieczający działalność wszystkich jednostek i zadań jakie spoczywają na naszej gminie. Przede wszystkim jednak jest budżet dużych inwestycji i szybkiego rozwoju. Wierzymy, że uda się go wykonać bez przeszkód.

 

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją budżetu Gminy Czempiń na 2021 rok - dostępną w poniższych grafikach: