Inwestycje
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237


Narodowy Spis Ludności

30 września o północy zakończył się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli w nim udział oraz tym, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia! Dziękujemy tym, którzy przez ostatnie 6 miesięcy nieustanie przypominali, że wszyscy #LiczymySięDlaPolski.
Spis powszechny to podstawowe badanie i źródło danych z zakresu statystyki ludności, które pozwala zdiagnozować: „ilu nas jest”, „kim jesteśmy” i „jak żyjemy”. Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy ze względu na jego strategiczne znaczenie dla funkcjonowania systemów informacyjnych państwa, lokalnych samorządów oraz biznesu. Na podstawie uzyskanych danych przedstawiciele administracji publicznej podejmować będą najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.
Spisy powszechne realizowane są raz na 10 lat. Z wynikami wcześniejszych badań można zapoznać się na stronie: https://stat.gov.pl/spisy.../narodowe-spisy-powszechne/. Pierwsze wstępne wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021 zostaną opublikowane już w styczniu 2022 r.
https://spis.gov.pl/dziekujemy_za_udzial/


 

Czwartek, 30 września jest ostatnim dniem #NarodowySpisPowszechnyLudnościiMieszkań2021 – największego, cyklicznego badania statystycznego, w którym udział jest obowiązkowy! Czas na wypełnienie formularza spisowego kończy się o godzinie 23:59.
Dla wszystkich tych, którzy się jeszcze nie spisali Urząd Statystyczny w Poznaniu oraz niektóre wielkopolskie gminy organizują punkty spisowe, które pracować będą tego dnia w wydłużonych godzinach. Do północy czynne będą m.in. punkty spisowe w Poznaniu przy ulicy Wojska Polskiego 27/29 oraz przy Placu Kolegiackim 17. Lista wszystkich miejsc gdzie będzie można się spisać (wraz z godzinami działania) znajduje się na stronie internetowej Urzędu Statystycznego w Poznaniu: https://bit.ly/3AUFEi2.


 

 

Dziś, 30 września 2021 roku w godzinach 15.00 – 20.00 w Urzędzie Gminy w Czempiniu (wejście od strony ul. Kolejowej), odbędzie się dyżur rachmistrza.Przypominamy, że spisać można się:
✔️ przez Internet, na stronie: https://spis.gov.pl;
✔️ w jednym z punktów spisowych działających w Twojej okolicy: https://bit.ly/3AUFEi2;
✔️ w mobilnym punkcie spisowym (o jego lokalizacji dowiesz się z lokalnych mediów, strony urzędu statystycznego i urzędów gmin);
✔️ w urzędzie gminy na specjalnie utworzonym stanowisku komputerowym;
✔️ przez telefon 22 279 99 99 (numer infolinii) lub 22 828 88 88 (numer rachmistrza). W dniu jutrzejszym, tj. 30 września 2021 roku w godzinach 15.00 – 20.00 w Urzędzie Gminy w Czempiniu (wejście od strony ul. Kolejowej), odbędzie się dyżur rachmistrza.


 

Czy trzeba spisać dzieci?
Ogólnopolski spis powszechny rozpoczął się już w kwietniu 2021 roku. Potrwa jeszcze tylko kilka dni i zakończy się w czwartek 30 września. Wzięcie udziału w spisie jest obligatoryjne dla każdego obywatela. Wciąż jeszcze spora grupa Polaków nie dopełniła tego obowiązku.

Najwięcej wątpliwości budzi kwestia, czy dzieci też trzeba spisać. Przepisy mówią jednak jasno, że dzieci – również te niepełnoletnie – objęte są spisem i muszą zostać spisane. Wobec tego często pojawia się pytanie, kto powinien spisać dziecko i tutaj również nie ma wątpliwości – osoby małoletnie muszą być spisane przez rodziców lub opiekunów prawnych.

Jak spisać dziecko w spisie powszechnym?
Podstawową i jednocześnie obowiązkową formą dokonania spisu jest tzw. samospis internetowy. Formularz z pytaniami trzeba uzupełnić poprzez specjalną aplikację na stronie GUS (https://spis.gov.pl/). Po przejściu do aplikacji trzeba wybrać jedną z dwóch dostępnych opcji uwierzytelniania i logowania – PESEL lub login.gov.pl, czyli profil zaufany bądź bankowość elektroniczna. Do zalogowania potrzebne będzie również unikatowe hasło do konta, które użytkownik ustala samodzielnie przy rejestracji. Osoby, które z różnych powodów nie mogą spisać się za pośrednictwem strony internetowej, mogą to zrobić także telefonicznie. Wystarczy zadzwonić na specjalną, dedykowaną infolinię pod numer: 22 279-99-99, która działa od poniedziałku do soboty od 8:00 do 18:00.

Ostatnia metoda spisu dotyczy osób, które nie spisały się samodzielnie. Zostaną one spisane przez rachmistrzów telefonicznie lub osobiście. Rachmistrzowie mogą się z nami kontaktować sami z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Nie można odmówić im przekazania danych, jeśli nie spisaliśmy się wcześniej sami, ponieważ grozi za to kara.

Jak spisać dziecko w spisie powszechnym? Osoby nieletnie (do 17. roku życia) powinny zostać spisane przez rodziców lub opiekunów prawnych. Nie jest jednak konieczne tworzenie dla dziecka osobnego konta. Wystarczy, że podczas wypełniania spisu wpiszemy je w zakładce związanej ze współmieszkańcami. Następnie należy uzupełnić wszystkie podstawowe dane osobowe swoich dzieci (imiona, nazwisko, numer PESEL) oraz określić łączące wszystkich domowników relacje rodzinne. Co ważne, dane w spisie dotyczą stanu obowiązującego na 31 marca 2021 roku.

Spis obejmuje także noworodki i niemowlęta, które na dzień 31 marca 2021 nie otrzymały jeszcze numeru PESEL. Trzeba zaznaczyć wówczas opcję “dziecko bez nadanego numeru PESEL” i wpisać datę urodzenia dziecka. Dane podawane w formularzu bezwględnie muszą odpowiadać dokładnie sytuacji z dnia 31 marca 2021 roku, co znaczy, że dzieci urodzone 1 kwietnia lub później nie powinny zostać uwzględnione w spisie.

Zobacz też: Nauka zdalna to kwestia czasu?

Spis powszechny: co z pełnoletnimi dziećmi?
Zgodnie z informacjami umieszczonymi na oficjalnej stronie GUS wszystkie osoby pełnoletnie powinny samodzielnie uzupełnić spis i odpowiedzieć na zawarte w nim pytania. Dotyczy to więc również dzieci, które ukończyły już 18 lat, ale wciąż mieszkają z rodzicami. Każda osoba powyżej 18. roku życia może już założyć własne konto w serwisie lub osobiście odpowiedzieć na pytania za pośrednictwem infolinii czy w rozmowie z rachmistrzem.

Istnieje także możliwość, aby jedna osoba pełnoletnia na całe gospodarstwo domowe wypełniła formularz za wszystkich pozostałych mieszkańców, oczywiście za ich zgodą. W takim przypadku jedna osoba, najczęściej któreś z rodziców, na swoim osobistym koncie podaje informacje o wszystkich współmieszkańcach, określa relacje rodzinne, a także uzupełnia kwestionariusz mieszkaniowy i osobowy.

Jaka grozi kara za niespisanie się?
Jak wynika z zapisów ustawy za niedopełnienie obowiązku i niespisanie się w terminie do 30 września grożą kary. Odmowa wzięcia udziału (np. gdy zadzwoni do nas rachmistrz, a my nie zgodzimy się na przekazanie mu danych) może skutkować nałożeniem grzywny w wysokości nawet 5 tysięcy złotych. Karę można otrzymać również, jeśli poda się nieprawdziwe informacje, nawet nieświadomie. Może to być grzywna, ale w szczególnych przypadkach nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Rodzice pytają, jak spisać dziecko w spisie powszechnym:
Jak spisać dziecko?Wszystkie niepełnoletnie dzieci spisują rodzice lub opiekunowie prawni, podczas wypełniania własnego internetowego kwestionariusza, telefonicznie lub podczas rozmowy z rachmistrzem. Dzieci powyżej 18. roku życia mogą spisywać się samodzielnie.
Czy niepełnoletnie dziecko musi się spisać?Niepełnoletnie dziecko objęte jest spisem powszechnym, jednak nie musi się spisywać samodzielnie. Robi to za niego rodzic lub opiekun prawny podczas dokonywania własnego spisu.
Od jakiego wieku obowiązuje spis powszechny?Spis powszechny obowiązuje wszystkich obywateli, niezależnie od wieku, również tych niepełnoletnich. Informacje o dzieciach podaje rodzic lub opiekun prawny w sekcji dotyczącej współmieszkańców, można to zrobić także telefonicznie lub podczas rozmowy z rachmistrzem. Dane muszą odpowiadać stanowi faktycznemu na 31 marca 2021 roku, co znaczy, że dzieci urodzone 1 kwietnia lub później nie powinny być uwzględniane w spisie.
Co zrobić, jeśli spisałem/am się sam/a i nie wpisałem/am pozostałych domowników?Jeśli osoba pełnoletnia uzupełniła spis bez podawania informacji o innych domownikach, np. dzieciach, niepełnoletnie dzieci mogą zostać jeszcze spisane przez drugiego rodzica lub opiekuna prawnego. Osoby pełnoletnie natomiast spisują się samodzielnie. Może również dla pewności skontaktować się z infolinią pod numerem 22 279 99 99, aby poprosić o dokładną radę w tej sytuacji.Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 dotyczy wszystkich mieszkańców Polski, również seniorów. Jeśli znasz seniorów (dziadków, sąsiadów, znajomych), którzy mogą mieć problem z wzięciem udziału w spisie, pomóż im bezpiecznie zrealizować obowiązek spisowy w najdogodniejszej dla nich formie: samospisu internetowego na https://spis.gov.pl/ (w domu lub punkcie spisowym w urzędzie gminy – listę dostępnych punktów sprawdzisz tutaj: https://spis.gov.pl/punkty_spisowe/) albo w trakcie rozmowy telefonicznej z rachmistrzem.
Twoi dziadkowie mogą się spisać także w jednym z mobilnych punktów spisowych, o działaniu których informacje znajdziesz na stronach internetowych lokalnych mediów, wojewódzkich urzędów statystycznych i urzędów gmin. Możliwość spisania się istnieje również w ponad 300 salach obsługi klienta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Przeczytaj i przekaż seniorowi w Twoim otoczeniu na co jeszcze zwrócić uwagę by bezpiecznie się spisać: https://spis.gov.pl/pomoz-seniorowi-spisac-sie-bezpiecznie/
W spisie #LiczySięKażdy! #SpisPowszechny trwa do czwartku 30 września br. i jest obowiązkowy.


 

W sobotę, 25 września br., możesz spisać się aż do godziny 24.00. Czekamy na Ciebie na infolinii spisowej: 22 279 99 99.
Pamiętaj, że udział w spisie jest obowiązkowy a spis kończy się 30 września 2021!


 

Narodowy Spis Powszechny 2021 roku.

Jeżeli jeszcze nie spełniłeś obowiązku spisania się w NSP 2021 masz taką możliwość bezpośrednio u Rachmistrza spisowego:

W dniu 17 września 2021 roku (piątek)  w TLENOWNI w godzinach od 11 – 17.
W dniu 19 września 2021 roku (niedziela) na Zielonym Rynku w godzinach od 11 – 14.
Nie zwlekaj! Pozostało niewiele czasu!

Zapraszamy.


 

Zapraszamy mieszkańców Wielkopolski do wzięcia udziału w konkursie „Złap spis w gminie”!

Konkurs polega na wykonaniu zdjęcia przedstawiającego samochód oznaczony naklejką Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, poza miejscem stałego parkowania (np. poza parkingiem urzędu gminy) i trwa od 21 lipca 2021 r. do 30 września 2021 r.

Plik ze zdjęciem, w formacie JPEG w rozmiarze nieprzekraczającym 5 MB, należy wysłać na adres Konkurs_POZ@stat.gov.pl
do 31 lipca, 31 sierpnia i 30 września 2021 r., do godz. 24.00. Należy także dołączyć skan lub zdjęcie oświadczenia.

Organizator nagrodzi pierwszych 15 uczestników Konkursu w każdym miesiącu jego trwania.

Laureatów konkursu wyłoni Komisja konkursowa w składzie: 
Dominika Tadeuszyk, Krzysztof Toboła, Dominik Krawczyk

Nagrodami w Konkursie będą zestawy upominków z logo NSP 2021, w skład których wchodzą:
dla pierwszej osoby – bluza, dla 14 kolejnych – czapka z daszkiem.


 

Przypominamy, że udział w #SpisPowszechny jest obowiązkowy. Za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny. #Policja otrzymała już blisko 80 wniosków o popełnienie wykroczenia, związanego z odmową udziału w spisie.
Wszystkie osoby i gospodarstwa domowe odmawiające spisania się przez Internet lub wywiadu przez telefon lub odmawiające udzielenia odpowiedzi rachmistrzowi podczas wywiadu bezpośredniego narażają się na karę grzywny.
Jeżeli nie spisałeś się przez Internet nie możesz już odmówić udzielenia odpowiedzi rachmistrzowi na pytania spisowe, gdy się Tobą skontaktuje. Odmawiając narażasz się na karę grzywny. Uniknij tego.
Jeżeli masz dostęp do Internetu – spisz się. Jeżeli nie masz udaj się do Urzędu Gminy i spisz się przez Internet na specjalnie przygotowanym stanowisku.
Możesz się również spisać na infolinii dzwoniąc pod numer 22 279 99 99 od 8:00 do 18:00.
 


 

 

Szanowni Państwo ważna informacja!
Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy, o czym czytamy w ustawie o spisie powszechnym w 2021 r.
Zatem:
- Nie lekceważ obowiązku spisowego!
- Nie czekaj na "ostatnią chwilę"!
- Spisz się!
- Weź udział w #LoteriaSpisowa!
Więcej o spisie https://spis.gov.pl/


 

Mija kolejny tydzień #NarodowySpisLudnościiMieszkań2021
Jeśli jeszcze się nie spisałeś, przypominamy, że możesz to zrobić samodzielnie na stronie https://spis.gov.pl/
Pamietaj, że aby dokonać samospisu należy kliknąć "Przejdź do aplikacji spisowej" i wybrać odpowiednią dla siebie metodę logowania.
WAŻNE: Wypełnienie DEMO Aplikacji nie jest równoznaczne z prawidłowym spisaniem się!


 

Ruszył #NarodowySpisLudnościiMieszkań2021!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

 

1 kwietnia - rozpoczął się w całym kraju Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. 

 

Spis powszechny, za pomocą kilku pytań, pozwala zdiagnozować: ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Zebrane w jego ramach dane będą przez najbliższą dekadę podstawą wiedzy statystycznej o Polsce.


Spis ludności i mieszkań jest badaniem obowiązkowym, realizowanym co 10 lat. Jest to jednocześnie największe przedsięwzięcie statystyczne podejmowane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. To jedyne badanie, które dostarcza tak pełnych danych o społeczeństwie. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. Od danych ze spisu zależą m.in. kwoty dotacji dla gmin czy środki na ochronę zdrowia w poszczególnych regionach. Ponadto, informacje ze spisów analizują także inwestorzy, samorządy i instytucje unijne.

 

Spisy powszechne są badaniami pełnymi. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych.

 

Po raz pierwszy w historii podstawową formą wypełnienia formularzy jest samospis internetowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego. Na terenie Gminy Czempiń pracuje pięciu rachmistrzów.

 


 

Weryfikacja tożsamości rachmistrza spisowego.

Rachmistrz spisowy, przy wykonywaniu czynności w ramach bezpośredniego wywiadu posługiwać się będzie umieszczonym na widocznym miejscu identyfikatorem, zawierającym m.in.: imię i nazwisko oraz zdjęcie rachmistrza spisowego oraz numer identyfikatora. Jego tożsamość można będzie zweryfikować przez kontakt telefoniczny z infolinią spisową GUS: 22 279 99 99, a także w aplikacji Sprawdź rachmistrza na stronie spis.gov.pl oraz stronie internetowej urzędu statystycznego.

W ramach narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań zostaną zebrane następujące dane:

- charakterystyka demograficzna osób,

- aktywność ekonomiczna osób,

- poziom wykształcenia,

- niepełnosprawność,

- migracje wewnętrzne i zagraniczne,

- charakterystyka etniczno-kulturowa,

- gospodarstwa domowe i rodziny,

- stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).

 

Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.

 


 

Zachęcamy wszystkich mieszkańców, aby nie zwlekali i od razu wzięli udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Od 1 kwietnia, każdy może spisać się samodzielnie przez Internet, w najdogodniejszym dla siebie miejscu i czasie. Samospis internetowy jest najprostszą i najszybszą metodą. Formularz dostępny pod adresem: spis.gov.pl  można wypełnić na ekranie smartfona, komputera, czy tabletu. Zajmie to około 15 minut. Sam formularz jest prosty w obsłudze. Pytania zostały skonstruowane w przystępny sposób. Jeśli ktoś będzie miał problem z wypełnieniem formularza, będzie mógł zasięgnąć rady na infolinii pod nr telefonu 22 279 99 99.

 


 

Tegoroczny spis przypada w wyjątkowym momencie, w stulecie Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności w Rzeczypospolitej Polskiej, który został przeprowadzony 30 września 1921 roku. Sto lat temu, pierwszy spis powszechny w niepodległej II Rzeczypospolitej był wydarzeniem o tyle istotnym, że pozwolił poznać stan naszego kraju w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Mamy nadzieję, że wszyscy mieszkańcy Gminy Czempiń wezmą udział w spisie, rozumiejąc, że to nie tylko prawny obowiązek, ale również powinność obywatelska.

Liczymy się dla Polski!

 


 

Szanowni Państwo! 

Informujemy, że prezydent podpisał nowelizację ustawy o #NSP2021, zgodnie z którą Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa o 3 miesiące dłużej, tj. do 30 września.

Co zmienia nowelizacja: https://bit.ly/3cJzoA4

 


 

Konrad Malicki – Gminny Komisarz Spisowy w Czempiniu ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2021 r. narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań, zwanego dalej  NSP 2021.


NSP 2021 będzie przeprowadzony w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00.

Termin składania ofert: do 31 marca 2021r.

Do głównych zadań rachmistrza spisowego należeć będzie przeprowadzenie wywiadów (bezpośrednich lub telefonicznych) oraz zebranie danych według ustalonej metodologii i klucza pytań. Forma wywiadów zależeć będzie od aktualnej sytuacji, związanej z pandemią COVID-19.

Umowa i wynagrodzenie
Kandydaci, powołani na rachmistrzów spisowych, podpiszą umowę zlecenia z dyrektorem urzędu statystycznego. Ich wynagrodzenie obliczone zostanie na podstawie liczby przeprowadzonych wywiadów. Stawka za wywiad bezpośredni wynosi 7 zł brutto, a za telefoniczny 4 zł brutto. Po wejściu w życie drugiej nowelizacji ustawy o NSP 2021 stosowana będzie jednolita stawka 6 zł brutto za realizację wywiadu spisowego, niezależnie od tego, czy będzie to wywiad bezpośredni czy telefoniczny.

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
- mieć ukończone 18 lat,
- cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
- posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
- posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. 

Od 1 kwietnia do 30 września odbędzie się Narodowy Spis Powszechny.

1 lutego ruszył otwarty nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych. Nabór został przedłużony do 16 lutego.

 
Do głównych zadań rachmistrza spisowego należeć będzie przeprowadzenie wywiadów (bezpośrednich lub telefonicznych) oraz zebranie danych według ustalonej metodologii i klucza pytań. Forma wywiadów zależeć będzie od aktualnej sytuacji, związanej z pandemią COVID-19.

Umowa i wynagrodzenie
Kandydaci, powołani na rachmistrzów spisowych, podpiszą umowę zlecenia z dyrektorem urzędu statystycznego. Ich wynagrodzenie obliczone zostanie na podstawie liczby przeprowadzonych wywiadów. Stawka za wywiad bezpośredni wynosi 7 zł brutto, a za telefoniczny 4 zł brutto. Po wejściu w życie drugiej nowelizacji ustawy o NSP 2021 stosowana będzie jednolita stawka 6 zł brutto za realizację wywiadu spisowego, niezależnie od tego, czy będzie to wywiad bezpośredni czy telefoniczny.

Szkolenie i egzamin
Kandydaci przejdą najpierw szkolenie, zakończone egzaminem. Szkolenie obejmować będzie część teoretyczną oraz praktyczną i przeprowadzone zostanie w formule e-learningowej. Wymagane jest, aby podczas szkolenia i egzaminu posługiwać się własnym urządzeniem z dostępem do internetu.

Kandydaci, którzy uzyskają pozytywny wynik z egzaminu (co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi), zostaną wpisani na listę osób zakwalifikowanych do pełnienia roli rachmistrza. O kolejności na liście decydować będzie najwyższa liczba punktów uzyskanych na egzaminie (jako pierwsze kryterium) oraz najkrótszy czas, w jakim został napisany test w przypadku takiej samej liczby uzyskanych punktów (jako drugie kryterium).

Kandydaci, którzy uzyskają najwyższe miejsce na liście, zostaną powołani na rachmistrzów spisowych, w liczbie adekwatnej do potrzeb. Pozostali zakwalifikowani kandydaci, stanowić będą zasób rezerwowy.

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
- mieć ukończone 18 lat,
- cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
- posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
- posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

 


 

Rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie!

Od 23 czerwca br. rachmistrzowie spisowi rozpoczną wywiady bezpośrednie w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021.

Co to oznacza?

Rachmistrzowie skontaktują się z osobami, które nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775), nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy.

 

Więcej informacji na stronie: https://spis.gov.pl/od-23-czerwca-br-rachmistrzowie-spisowi-rozpoczna-wywiady-bezposrednie/


 

Szanowni Państwo ważna informacja!
Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy, o czym czytamy w ustawie o spisie powszechnym w 2021 r.
Zatem:
- Nie lekceważ obowiązku spisowego!
- Nie czekaj na "ostatnią chwilę"!
- Spisz się!
- Weź udział w #LoteriaSpisowa!
Więcej o spisie https://spis.gov.pl/

 


 

Mija kolejny tydzień #NarodowySpisLudnościiMieszkań2021
Jeśli jeszcze się nie spisałeś, przypominamy, że możesz to zrobić samodzielnie na stronie https://spis.gov.pl/
Pamietaj, że aby dokonać samospisu należy kliknąć "Przejdź do aplikacji spisowej" i wybrać odpowiednią dla siebie metodę logowania.
WAŻNE: Wypełnienie DEMO Aplikacji nie jest równoznaczne z prawidłowym spisaniem się!


 

Ruszył #NarodowySpisLudnościiMieszkań2021!

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021

 

1 kwietnia - rozpoczął się w całym kraju Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. 

 

Spis powszechny, za pomocą kilku pytań, pozwala zdiagnozować: ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy. Zebrane w jego ramach dane będą przez najbliższą dekadę podstawą wiedzy statystycznej o Polsce.


Spis ludności i mieszkań jest badaniem obowiązkowym, realizowanym co 10 lat. Jest to jednocześnie największe przedsięwzięcie statystyczne podejmowane nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. To jedyne badanie, które dostarcza tak pełnych danych o społeczeństwie. Wyniki spisu umożliwiają analizę i ocenę zróżnicowania przemian demograficznych i społecznych w dowolnych przekrojach. Na ich podstawie rząd podejmuje najważniejsze decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata. Od danych ze spisu zależą m.in. kwoty dotacji dla gmin czy środki na ochronę zdrowia w poszczególnych regionach. Ponadto, informacje ze spisów analizują także inwestorzy, samorządy i instytucje unijne.

 

Spisy powszechne są badaniami pełnymi. Oznacza to, że dane uzyskiwane w wyniku spisu powszechnego pochodzą od wszystkich obywateli. Co istotne, w przypadku wielu cech demograficzno-społecznych, jak np. wyznanie, narodowość czy stopień niepełnosprawności, spisy powszechne są dla państwa jedynym źródłem danych.

 

Po raz pierwszy w historii podstawową formą wypełnienia formularzy jest samospis internetowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego. Na terenie Gminy Czempiń pracuje pięciu rachmistrzów.

 

Weryfikacja tożsamości rachmistrza spisowego.

Rachmistrz spisowy, przy wykonywaniu czynności w ramach bezpośredniego wywiadu posługiwać się będzie umieszczonym na widocznym miejscu identyfikatorem, zawierającym m.in.: imię i nazwisko oraz zdjęcie rachmistrza spisowego oraz numer identyfikatora. Jego tożsamość można będzie zweryfikować przez kontakt telefoniczny z infolinią spisową GUS: 22 279 99 99, a także w aplikacji Sprawdź rachmistrza na stronie spis.gov.pl oraz stronie internetowej urzędu statystycznego.

W ramach narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań zostaną zebrane następujące dane:

- charakterystyka demograficzna osób,

- aktywność ekonomiczna osób,

- poziom wykształcenia,

- niepełnosprawność,

- migracje wewnętrzne i zagraniczne,

- charakterystyka etniczno-kulturowa,

- gospodarstwa domowe i rodziny,

- stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).

 

Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.

 

Zachęcamy wszystkich mieszkańców, aby nie zwlekali i od razu wzięli udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. Od 1 kwietnia, każdy może spisać się samodzielnie przez Internet, w najdogodniejszym dla siebie miejscu i czasie. Samospis internetowy jest najprostszą i najszybszą metodą. Formularz dostępny pod adresem: spis.gov.pl  można wypełnić na ekranie smartfona, komputera, czy tabletu. Zajmie to około 15 minut. Sam formularz jest prosty w obsłudze. Pytania zostały skonstruowane w przystępny sposób. Jeśli ktoś będzie miał problem z wypełnieniem formularza, będzie mógł zasięgnąć rady na infolinii pod nr telefonu 22 279 99 99.

 

Tegoroczny spis przypada w wyjątkowym momencie, w stulecie Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności w Rzeczypospolitej Polskiej, który został przeprowadzony 30 września 1921 roku. Sto lat temu, pierwszy spis powszechny w niepodległej II Rzeczypospolitej był wydarzeniem o tyle istotnym, że pozwolił poznać stan naszego kraju w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Mamy nadzieję, że wszyscy mieszkańcy Gminy Czempiń wezmą udział w spisie, rozumiejąc, że to nie tylko prawny obowiązek, ale również powinność obywatelska.

Liczymy się dla Polski!

 


Szanowni Państwo! 

Informujemy, że prezydent podpisał nowelizację ustawy o #NSP2021, zgodnie z którą Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa o 3 miesiące dłużej, tj. do 30 września.

Co zmienia nowelizacja: https://bit.ly/3cJzoA4

 


 

Konrad Malicki – Gminny Komisarz Spisowy w Czempiniu ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór uzupełniający kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej w 2021 r. narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań, zwanego dalej  NSP 2021.


NSP 2021 będzie przeprowadzony w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00.

Termin składania ofert: do 31 marca 2021r.

Do głównych zadań rachmistrza spisowego należeć będzie przeprowadzenie wywiadów (bezpośrednich lub telefonicznych) oraz zebranie danych według ustalonej metodologii i klucza pytań. Forma wywiadów zależeć będzie od aktualnej sytuacji, związanej z pandemią COVID-19.

Umowa i wynagrodzenie
Kandydaci, powołani na rachmistrzów spisowych, podpiszą umowę zlecenia z dyrektorem urzędu statystycznego. Ich wynagrodzenie obliczone zostanie na podstawie liczby przeprowadzonych wywiadów. Stawka za wywiad bezpośredni wynosi 7 zł brutto, a za telefoniczny 4 zł brutto. Po wejściu w życie drugiej nowelizacji ustawy o NSP 2021 stosowana będzie jednolita stawka 6 zł brutto za realizację wywiadu spisowego, niezależnie od tego, czy będzie to wywiad bezpośredni czy telefoniczny.

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
- mieć ukończone 18 lat,
- cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
- posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
- posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Dokumenty do pobrania:

ogłoszenie o naborze - pobierz
formularz do pobrania - oferta kandydata na rachmistrza spisowego - pobierz
regulamin naboru rachmistrzów spisowych do NSP 2021 - pobierz
 


 

Od 1 kwietnia do 30 września odbędzie się Narodowy Spis Powszechny.

1 lutego ruszył otwarty nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych. Nabór został przedłużony do 16 lutego.

 
Do głównych zadań rachmistrza spisowego należeć będzie przeprowadzenie wywiadów (bezpośrednich lub telefonicznych) oraz zebranie danych według ustalonej metodologii i klucza pytań. Forma wywiadów zależeć będzie od aktualnej sytuacji, związanej z pandemią COVID-19.

Umowa i wynagrodzenie
Kandydaci, powołani na rachmistrzów spisowych, podpiszą umowę zlecenia z dyrektorem urzędu statystycznego. Ich wynagrodzenie obliczone zostanie na podstawie liczby przeprowadzonych wywiadów. Stawka za wywiad bezpośredni wynosi 7 zł brutto, a za telefoniczny 4 zł brutto. Po wejściu w życie drugiej nowelizacji ustawy o NSP 2021 stosowana będzie jednolita stawka 6 zł brutto za realizację wywiadu spisowego, niezależnie od tego, czy będzie to wywiad bezpośredni czy telefoniczny.

Szkolenie i egzamin
Kandydaci przejdą najpierw szkolenie, zakończone egzaminem. Szkolenie obejmować będzie część teoretyczną oraz praktyczną i przeprowadzone zostanie w formule e-learningowej. Wymagane jest, aby podczas szkolenia i egzaminu posługiwać się własnym urządzeniem z dostępem do internetu.

Kandydaci, którzy uzyskają pozytywny wynik z egzaminu (co najmniej 60% poprawnych odpowiedzi), zostaną wpisani na listę osób zakwalifikowanych do pełnienia roli rachmistrza. O kolejności na liście decydować będzie najwyższa liczba punktów uzyskanych na egzaminie (jako pierwsze kryterium) oraz najkrótszy czas, w jakim został napisany test w przypadku takiej samej liczby uzyskanych punktów (jako drugie kryterium).

Kandydaci, którzy uzyskają najwyższe miejsce na liście, zostaną powołani na rachmistrzów spisowych, w liczbie adekwatnej do potrzeb. Pozostali zakwalifikowani kandydaci, stanowić będą zasób rezerwowy.

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:
- mieć ukończone 18 lat,
- cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
- posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
- posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

 

Dokumenty do pobrania:

ogłoszenie o naborze - pobierz
formularz do pobrania - oferta kandydata na rachmistrza spisowego - pobierz
regulamin naboru rachmistrzów spisowych do NSP 2021 - pobierz