Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

17 grudnia 2018

MODERNIZACJA OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW CZEMPIŃ

MODERNIZACJA OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW CZEMPIŃ

Inwestycja realizowana była w okresie od lipca 2017 roku, kiedy to podpisano umowę z wykonawcą, a jej całkowity koszt wyniósł blisko 17 milionów, z czego ponad 8 milionów, czyli przeszło połowę pokryło dofinansowanie projektu pod nazwą „Modernizacja oczyszczalni ścieków Czempiń poprzez jej rozbudowę i przebudowę wraz z budową kanalizacji sanitarnej w miejscowości Jarogniewice oraz modernizacją istniejących przepompowni ścieków w miejscowościach Czempiń i Borowo” ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 - 2020.

We wrześniu przy trwających już pracach budowlanych dokonano wmurowania aktu erekcyjnego pod modernizację i przebudowę oczyszczalni w fundament powstającego wówczas bioreaktora.

Do lutego 2018 roku trwała budowa między innymi pierwszego z dwóch biologicznych reaktorów – który jest najważniejszym obiektem całości inwestycji.
Poza tym realizowane były roboty w budynku socjalno-technicznym, budynku odwadniania osadu, przepompowni osadu i dmuchaw, przepompowni ścieków oraz stacji ścieków dowożonych. Realizowane były też sieci międzyobiektowe, komora kraty pionowej, główna przepompownia ścieków, jeden ze zbiorników uśredniających. Wykonany został też fundament pod nowy agregat prądotwórczy.

Zaawansowanie robót pozwoliło na przełomie kwietnia i maja na przełączenie strumienia ścieków na nowo powstałe obiekty i rozpoczęcie ich rozruchu technologicznego. Dzięki temu w maju wyłączono z eksploatacji rów cyrkulacyjny tworząc warunki do realizacji kolejnego zakresu robót.

W następnym etapie zrealizowane zostały roboty obejmujące w pierwszej kolejności rozbiórkę osadnika wtórnego i rozpoczęcie budowy drugiego z zaprojektowanych bioreaktorów. Po wyłączeniu z eksploatacji rowu cyrkulacyjnego został on opróżniony ze ścieków, a następnie usunięta została zalegająca na jego dnie warstwa osadów. Po tych zabiegach realizowana była rozbiórka betonowych elementów rowu cyrkulacyjnego, po to by docelowo wybudować w jego miejscu zbiornik tlenowej stabilizacji osadu oraz plac składowania osadu w części zadaszony. Technologia oparta jest na przepływowym mechaniczno – biologicznym oczyszczaniu ścieków. Przepustowość oczyszczalni w procesie modernizacji została zwiększona z 1150m3/ dobę do 1500 m3/dobę, co daje nam tak zwany „zapas” w przypadku rozbudowy gminy. Oznacza to, że w ciągu doby może ona oczyścić ścieki o ładunku równym 9875 RLM (Równoważnej Liczbie Mieszkańców).

Sprawnie działająca sieć wodno - kanalizacyjna nie jest już luksusem. Jest warunkiem dobrego życia. W tym kontekście stwierdzić należy, że zmodernizowana oczyszczalnia jest nie tyle potrzebna, co wręcz konieczna, by zapewnić mieszkańcom gminy życie w odpowiednim standardzie.  Tym bardziej poczynioną inwestycję rozpatrujemy w kategoriach sukcesu. Dziś oddano do użytku Oczyszczalnię Ścieków Czempiń, lecz na całość projektu składała się także modernizacja przepompowni w Borowie i Czempiniu, gdzie ze względu na zły stan techniczny, urządzenia musiały zostać wymienione. Dzięki budowie kanalizacji w Jarogniewicach ukończony został proces budowy sieci sanitarnej w granicach aglomeracji ściekowej Czempiń.