Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

09 czerwca 2016

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej

Uroczysta Sesja Rady Miejskiej

W dniu 4 czerwca 2016 roku odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Czempiniu zwoływana tradycyjnie z okazji obchodów Dni Czempinia.

Jej gośćmi byli: Przedstawicieli gminy Badacsonytomaj na Węgrzech na czele z Burmistrzem Krisztinem Laszlo; Przedstawicieli gminy Marcelowa na Słowacji na czele z Burmistrzem Ervinem Varge; Poseł Na Sejm RP - Wojciech Ziemniak, Przedstawiciele władz gmin Powiatu Kościańskiego, najważniejszych instytucji i zakładów pracy na terenie Powiatu i Gminy Czempiń, Radni Powiatu Kościańskiego oraz odznaczeni w tym roku Medalem „Za zasługi dla Ziemi Czempińskiej”: Panowie: Stanisław Wiśniewski, Wacław Wojciechowski i Jan Przybylski; wyróżnieni sportowcy z Klubów sportowych na terenie Gminy Czempiń wraz z rodzicami, Sołtysi i Przewodniczący Zarządów Osiedli w Czempiniu, Mieszkańcy Gminy Czempiń i ich gości.    

Okolicznościowe wystąpienie wygłosiłBurmistrz Gminy CzempińKonrad Malicki. 

Zebrani wysłuchali również wykładu „Chrzest Mieszka I w 966 roku i jego skutki” który wygłosi dr Marcin Danielewski – pracownik naukowy Wydziału Historycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Najdonioślejszym momentem sesji było wręczenie Medali „Za zasługi dla Ziemi Czempińskiej”, o których przyznaniu Rada Miejska w Czempiniu zdecydowała podczas sesji w dniu 23 maja 2016 roku. Medale z rąk Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czempiniu Łukasza Grygiera odebrali:

  • Pan Stanisław Wiśniewski urodzony w Czempiniu w 1946 roku; osoba powszechnie znana i ceniona przez czempiniaków, a zwłaszcza tych związanych z działalnością śpiewaczą i historyczną. Od lat działa w Czempińskim Towarzystwie Śpiewaczym „HARFA”, aktualnie sprawując funkcję Prezesa Chóru, wcześniej był organizatorem i założycielem Chóru Męskiego w jednostce wojskowej w Warszawie. Jako Prezes Chóru Harfa zajmuje się organizacją działalności chóru, dba o jego kontakty z innymi chórami, prowadzi bogatą kronikę tej działalności. Oprócz pasji śpiewaczej, Pan Stanisław Wiśniewski jest cenionym regionalistą, zgłębiającym zakamarki czempińskiej historii, jak również dociekliwym dokumentalistą porządkującym                  w swoich publikacjach informacje na temat poszczególnych zagadnień tematycznych dotyczących na przykład historii kolei w Czempiniu, miejsc kultu i pamięci w naszej gminie. Pan Stanisław Wiśniewski z pasją oddaje się również zbieraniu wszelkich pamiątek związanych z historią naszej małej ojczyzny, które pieczołowicie gromadzi dla kolejnych pokoleń.
  • Pan Wacław Wojciechowski urodzony w Czempiniu w 1946 roku, zasłużony działacz społeczny i sportowy, odznaczony  w 2002 roku srebrną odznaką honorową Polskiego Związku Piłki Nożnej. Swoją przygodę z piłką nożną rozpoczął w 1958 roku w drużynie Kolejarz Czempiń, następnie kontynuował ją w Głuchowie. Tam też zaangażował się w działalność społeczną na rzecz tej organizacji, przez wiele lat pełniąc obowiązki kierownika drużyny, a następnie gospodarza obiektu stadionu w Głuchowie, co czyni do dnia dzisiejszego. Pan Wacław Wojciechowski jest członkiem „jedenastki” 80 - lecia Klubu Sportowego Helios Czempiń”.
  • Pan Jan Przybylski urodzony w 1956 roku, emerytowany nauczyciel fizyki w Gimnazjum w Borowie i jego wieloletni dyrektor. Wielokrotnie nagradzany przez Burmistrza Gminy Czempiń, jak również za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno - wychowawczej; z jego inicjatywy rozpoczęły się starania o nadanie Gimnazjum imienia profesora Stanisława Kielicha oraz sztandaru. Był również inicjatorem szkolnych biwaków integracyjno - profilaktycznych dla uczniów rozpoczynających naukę w gimnazjum. W 1999 roku Pan Jan Przybylski został wyróżniony Honorową Odznaką Chorągwi Wielkopolskiej ZHP „Harcerska Służba Wielkopolsce”. W ramach tej bowiem działalności Pan Jan Przybylski był wieloletnim komendantem szczepu ZHP Czempiń, organizował biwaki i  obozy harcerskie dla dzieci i młodzieży z gminy Czempiń, zarówno w kraju, jak i za granicą. W pamięci wielu pokoleń czempiniaków zasłużył się jako oddany pedagog i działacz społeczny.

Rada Miejska w Czempiniu wraz zBurmistrz Gminy Czempińuhonorowała wyróżniających się sportowców z terenu gminy Czempiń przekazując nagrody.

Podkreślono sukcesy:

  1. Zuzanny Kubacha, która z sukcesami trenuje tenis ziemny. Jej tegoroczne osiągnięcia to: I miejsce w grze singlowej na turniejach w Szczecinie, Piekarach Śląskich, Zielonej Górze, Pobiedziskach i Puszczykowie. W styczniu 2016 roku zdobyła tytuł Mistrzyni Polski. W grze deblowej natomiast w ostatnim roku Zuzanna Kubacha wywalczyła I miejsce podczas turniejów w Piekarach Śląskich, Warszawie, Pobiedziskach. We wrześniu 2015 roku została Mistrzynią Wielkopolski, zaś w styczniu 2016 roku Mistrzynią Polski w grze deblowej. Zuzanna bierze również udział w turniejach zagranicznych – w Estonii zajęła trzecie miejsce w singlach i pierwsze miejsce w grze deblowej. Była również reprezentantką Polski na Drużynowych Mistrzostwach Europy do lat 12.
  1. Klaudii Ślugaj – zawodniczki Uczniowskiego Klubu Sportowego SPORTOWIEC Borowo, która swoją sportową pasję rozwija od 2013 roku w sekcji lekkiej atletyki; jej ulubioną konkurencją są biegi wytrzymałościowe; jest bardzo zaangażowana w treningi i swoją postawą działa mobilizująco na pozostałych zawodników. Klaudia doskonale łączy pasję sportową z nauką w gimnazjum uzyskując bardzo dobre wyniki w obu dziedzinach. Do najważniejszych osiągnięć zawodniczki należą:
  • Mistrzostwo Powiatu Kościańskiego w sztafecie szwedzkiej w 2014, 2015 i 2016 roku;
  • Mistrzostwo Rejonu Leszczyńskiego w Sztafecie Szwedzkiej w 2016 roku;
  • Mistrzostwo Powiatu Kościańskiego w biegu na300 metróww 2016 roku,
  • Finał Mistrzostw Wielkopolski w biegu na300 metróww 2016 roku;
  • Zwycięstwo w Święcie Biegania z Coccodrillo w 2014 i 2015 roku.

Klaudia Ślugaj jako uczestniczka wielu imprez sportowych prezentuje wzorową postawę w promowaniu gminy Czempiń.

  1. Marty Paździor – zawodniczki Uczniowskiego Klubu Sportowego AS Czempiń w sekcji piłki nożnej. Marta Paździor w drużynie młodzika pod okiem Szymona Wichtowskiego gra na pozycji prawego obrońcy. Marta Paździor jest pierwszą dziewczyną z gminy Czempiń, która zagrała w rozgrywkach ligowych organizowanych przez Wielkopolski Związek Piłki Nożnej. Do jej największych osiągnięć sportowych należą zajęcie wraz z drużyną II miejsca w Ogólnopolskim Turnieju Piłki Nożnej Limagran CUP 2014, podczas którego została wybrana również najlepszą zawodniczką. Od roku 2015 Marta gra w reprezentacji Wielkopolski w piłce nożnej dziewcząt. Marta Paździor od września będzie kontynuować naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Koninie i będzie grała w drużynie aktualnego Mistrza Polski Piłki Nożnej Kobiecej – Medyka Konin.  
  2. Kacpra Zrola - zawodnika Klubu Sportowego HELIOS Czempiń, który jest członkiem sekcji tenisa stołowego. Kacper Zrol jest jednym z najmłodszych członków sekcji tenisa stołowego, a zarazem jej największym talentem. Regularne treningi tenisa stołowego rozpoczął w wieku 7 lat; w sezonie 2015 – 2016 został sklasyfikowany na trzecim miejscu w Turnieju Regionu Leszczyńskiego w kategorii Skrzat. Bierze również udział w organizowanych cyklicznie turniejach w kategorii skrzat i żak w Obornikach.   

Rada Miejska w Czempiniu wraz z Burmistrzem Gminy Czempiń uhonorowała również sukcesy:

1. Mateusza Jankowskiego – zawodnika Ludowego Zespołu Sportowego w Głuchowie; który karierę piłkarską rozpoczął w 1996 roku w LZS Głuchowie; w następnych latach zasilał drużyny Czempińskiego Klubu Sportowego HELIS, jak również klubu FENIX z Borowa; w 2015 roku w barwach LZS Głuchowo jako podpora klubowej defensywy znacząco przyczynił się do awansu drużyny do wyższej ligi. Postawa Pana Mateusza Jankowskiego jest wzorem do naśladowania przez zawodników młodszego pokolenia. 

2. Mateusza Kubickiego – zawodnika Klubu Sportowego FENIX TEAM Borowo, kapitana drużyny piłkarskiej. Mateusz Kubicki hołduje mottu: „dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą” i tą zasadę stara się wpajać wszystkim zawodnikom klubu, zarówno podczas treningów, jak i w czasie rozgrywek meczowych. Jest zawodnikiem inteligentnym, zawsze respektującym zasadę „fair play”. Jako kapitan dopinguje całą drużynę do osiągania coraz lepszych rezultatów sportowych.  

3.  Krzysztofa Jakubowskiego – zawodnika Klubu Sportowego HURAGAN Srocko Wielkie, który mecze rozgrywa na pozycji obrońcy i bramkarza. Krzysztof Jakubowski przygodę z piłką nożną rozpoczął już w szkole podstawowej jako trampkarz; następnie w klubie grał jako junior i dalej senior. Od kilku lat pasję sportową realizuje w klubie działającym w jego rodzinnej miejscowości - Srocko Wielkie.

4. Kazimierza Michalaka - zawodnika Wiejskiego Klubu Sportowego w Piechaninie, który jest najstarszym zawodnikiem tej drużyny. W przeszłości reprezentował barwy Klubu Helios Czempiń. Aktualnie swoją pasję realizuje w klubie z Piechanina, w którym jego postawa i zaangażowanie mobilizują całą drużynę do walki o zwycięstwo.  

Podczas sesji głos zabrali również Przedstawiciele zaprzyjaźnionych gmin.

Uroczystość uświetniły występy Chórów HARFA i Polihymnia, którymi kierowała Jolanta Sobolewska - Jakubiak.