Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

24 września 2021

Rajd po historię

Rajd po historię

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu zorganizowała rajd pieszy do miejsc pamięci znajdujących się na terenie gminy. Klasy szósta wraz z wychowawcą poszły do Gorzyc, gdzie złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Floriana Marciniaka, jednego z twórców Szarych Szeregów, pochodzącego z tej miejscowości. Uczniowie klas siódmych udali się natomiast do Jarogniewic, by upamiętnić pensjonariuszy Szpitala Psychiatrycznego w Kościanie, którzy zostali zamordowani w 1940 r. przez hitlerowców.  W okolicznym lesie znajdują się ich zbiorowe mogiły. Klasy ósme wzięły natomiast udział w grze miejskiej, dzięki której uczniowie mogli poznać ważne postacie związane z ziemią czempińską.  

Rajd został poprzedzony konkursem historycznym, którego tematyka dotyczyła II wojny światowej oraz bohaterskich obrońców Westerplatte. Wzięli w nim udział uczniowie klas VII. Pierwsze miejsce zajął Mikołaj Sobiak z klasy 7 c drugie Jonasz Borysiak z klasy  7 a, natomiast trzecie Adam Marciniak z klasy 7 f. Patronat nad konkursem objął Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki, który ufundował nagrody książkowe. Rajd rozpoczął apel, podczas którego głos zabrali dyrektor Szkoły Podstawowej w Czempiniu Małgorzata Biskup oraz Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki.

- Rajd do miejsc pamięci jest ważnym wydarzeniem dla społeczności naszej szkoły – powiedziała Małgorzata Biskup, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu. - Jest on doskonałym sposobem krzewienia wśród młodzieży wiedzy historycznej, ale też podtrzymywania postaw patriotycznych.

Burmistrz Gminy Czempiń Konrad Malicki podkreślił, jak duże znaczenie w pracy dydaktycznej i wychowawczej ma pamięć o przodkach. Zauważył, że tego typu plenerowe lekcje historii wzbogacają w szczególny sposób wiedzę uczniów.

- Miejsca do których się udacie, związane są z dramatycznymi wojennymi wydarzeniami – mówił Konrad Malicki. – Poznawanie okoliczności, które im towarzyszyły, być może przyczyni się do tego, że już nigdy się nie powtórzą.

 

 Gerwazy Konopczyński