Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

16 kwietnia 2020

Uczcili pomordowanych pensjonariuszy kościańskiego szpitala psychiatrycznego

Uczcili pomordowanych pensjonariuszy kościańskiego szpitala psychiatrycznego

Kwiecień, nazwany Miesiącem Pamięci Narodowej, jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy ginęli za wolność i niepodległość Polski.

Jak co roku o tym czasie, pamiętamy o ofiarach zagłady osób nieuleczalnie chorych, dokonywanej w ramach akcji określanej jako program eutanazji, których mogiły znajdują się w lesie niedaleko Jarogniewic.

Miejsce to wiąże się z jednymi z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii ziemi kościańskiej. W okresie od 15 do 22 stycznia 1940 r. do lasu w Jarogniewicach przywieziono łącznie 534 chorych (297 kobiet i 237 mężczyzn), wśród których oprócz Polaków było także trzech Żydów, dwóch Niemców i Rosjanka. Wszyscy oni zostali uśmierceni w czasie jazdy, wtłaczanymi do więźniarki gazami spalinowymi i pogrzebani w zbiorowych mogiłach.. Później pochowano tu 250 osób psychicznie i nieuleczalnie chorych przywiezionych z północnych rejonów tzw. starej Rzeszy i tu zamordowanych. Tu prawdopodobnie także zakopano szczątki 48 upośledzonych umysłowo kobiet z Zakładu św. Józefa z Osiecznej koło Leszna. Ostatnio odnalezione dokumenty wskazują, że od 9 lutego do połowy marca 1940 roku, skierowano z terenu Rzeszy do Kościana 2750 chorych Niemców i Żydów, by dokonać na nich zagłady w identyczny sposób.

Pod koniec II wojny światowej Niemcy próbowali zatrzeć ślady tej zbrodni. Pamięć jednak pozostała, czego dowodem są te krzyże oraz obelisk stojący w jarogniewickim lesie.

Miejsca tragedii nie zostały zapomniane. W imieniu lokalnych społeczności odwiedziły je niezależne delegacje przedstawicieli. Samorząd, Radę Miejską w Czempiniu i mieszkańców Gminy Czempiń reprezentował burmistrz Konrad Malicki, który w czwartek, 16 kwietnia 2020 roku złożył okolicznościową wiązankę kwiatów. W tym dniu Mogiły odwiedził również dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu Albert Łukaszewicz. Henryk Bartoszewski, Starosta Kościański i Zbigniew Franek, Wicestarosta Kościański złożyli hołd pomordowanym w imieniu władz i mieszkańców Powiatu Kościańskiego w środę 15 kwietnia 2020 roku.

O pamięci narodowej papież Jan Paweł II pisał:


„Pamięć jest spoiwem każdej ludzkiej wspólnoty. Pamięć narodowa jest spoiwem narodu. Tak było, jest i tak będzie dopóki istnieć będzie ten szczególny rodzaj społeczności mający oparcie w ojczyźnie i zanurzony we własnej kulturze, dzięki której odróżnia się od innych narodów".

 

Pamiętamy.