Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

21 listopada 2022

Kolejna, prestiżowa nagroda dla czempińskiej TLENOWNI

Kolejna, prestiżowa nagroda dla czempińskiej TLENOWNI

Budynek Centrum Aktywizacji Społecznej TLENOWNIA został wybrany najładniejszym budynkiem Wielkopolski.

Obiekt zaprojektowany przez Pracownię Projektową J.P. Woźny zdobył nagrodę główną Grand Prix w konkursie Nagroda Architektoniczna Województwa Wielkopolskiego na najładniejszy obiekt województwa oraz zwyciężył w kategorii “Budynki użyteczności publicznej”. 

Nagroda przyznawana jest najlepszym dziełom architektonicznym zrealizowanym na terenie województwa wielkopolskiego oraz dziełom zrealizowanym poza granicami administracyjnymi województwa, autorstwa wielkopolskich projektantów, w roku poprzedzającym daną edycję konkursu. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań oraz Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Wojewody Wielkopolskiego.

Czempińską TLENOWNIĘ nagrodzono w trzeciej edycji prestiżowego konkursu.

Uzasadnienie decyzji Jury konkursu:

Nagroda przyznana za wrażliwe i twórcze przekształcenie silnie zdekapitalizowanego pofabrycznego obiektu w funkcjonalny i estetyczny ośrodek o wysokiej jakości służący wszystkim mieszkańcom. Na uznanie zasługuje zachowanie historycznej bryły i takie wzbogacenie jej o nowe elementy, które wzmacnia walory kompozycyjne i użytkowe obiektu. Starannie skomponowany plac przed wejściem z nowo posadzonymi drzewami jest bardzo dobrym dopełnieniem przestrzeni wewnątrz budynku. Stanowi też zachętę, by podobnym przekształceniom poddać przedpole urzędu po przeciwnej stronie ulicy. Różnorodność funkcji i licznych aktywności odnotowanych w Tlenowni po roku od otwarcia wskazuje, że budynek we właściwy sposób pozwala działać znajdującym się w nim.

- Udało się nam ocalić ponad trzydzieści procent oryginalnej substancji: przede wszystkim zewnętrznych murów. Reszta to nowe konstrukcje: żelbetowe lub stalowe. Staraliśmy się również zachować jak najwięcej oryginalnych detali, choć nie zawsze kończyło się to sukcesem - mówią autorzy projektu nagrodzonej CAS TLENOWNIA.

Przypomnijmy, że projekt rewitalizacji Czempinia, którego zasadniczym elementem była budowa CAS TLENOWNIA zwyciężył także w rozstrzygniętym niedawno plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE” w kategorii „Łączy nas architektura i kultura”, którego organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.