Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

21 listopada 2022

Apel Rady Miejskiej w Czempiniu w sprawie firmy TOP FARMS Wielkopolska sp. z o.o.

Podczas październikowej sesji Rada Miejska Czempinia przyjęła apel w sprawie sytuacji firmy TOP FARMS Wielkopolska sp. z o.o. w kwestii zbliżającego się terminu wygaśnięcia umowy dzierżawy gruntów przez tę Spółkę od Skarbu Państwa.

Termin wygaśnięcie umowy dzierżawy gruntów mija 31 grudnia 2023 roku. Po tym terminie, grunty mają powrócić do Zasobu Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa. Oznacza to oczywiście bardzo trudną sytuację dla spółki TOP FARMS Wielkopolska i jej pracowników, z których -  co warto podkreślić - wielu to mieszkańcy Gminy Czempiń.

 APEL RADY MIEJSKIEJ W CZEMPINIU

APEL NR 3/22

RADY MIEJSKIEJ W CZEMPINIU

Z DNIA 26 PAŹDZIERNIKA 2022 ROKU

 

w sprawie sytuacji TOP FARMS Wielkopolska sp. z o.o.

w związku ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia umowy dzierżawy gruntów,

który przypada na 31 grudnia 2023 r. i powrotem dzierżawionych gruntów

 do Zasobu Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa

 

Na podstawie § 22 ust. 2 pkt 4 uchwały nr XLVI/526/18 Rady Miejskiej w Czempiniu z dnia 12 września 2018 roku w sprawie Statutu Gminy Czempiń (Dz. Urz. Woj. Wielk. 2018 r., poz. 7310 i 8788), Rada Miejska w Czempiniu przyjmuje następujący apel:

 

§ 1. Rada Miejska w Czempiniu apeluje do Prezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o zajęcie się sprawą sytuacji TOP FARMS Wielkopolska sp. z o.o. w związku ze zbliżającym się terminem wygaśnięcia umowy dzierżawy gruntów, który przypada na 31 grudnia 2023 r. i powrotem dzierżawionych gruntów do Zasobu Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa.

 

§ 2. Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czempiniu do przekazania Apelu Prezesowi Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateuszowi Morawieckiemu, Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykowi Kowalczykowi oraz Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa.  


Uzasadnienie

APELU Nr 3/22

Rady Miejskiej w Czempiniu

z dnia 26 października 2022 roku

 

Radni Rady Miejskiej w Czempiniu wyrażają zaniepokojenie sytuacją, w jakiej z znalazł się jeden z największych pracodawców w Gminie Czempiń – Top Farms Wielkopolska sp. z o.o. Wiąże się to z potencjalnym brakiem możliwości kontynuacji działalności tej firmy, wynikające                            z kończącej się w 2023 roku, zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, umowy dzierżawy gruntów państwowych i brakiem możliwości jej kontynuacji w jakiejkolwiek postaci.  

Grupa Top Farms jest podmiotem rozpoznawalnym, o uznanej pozycji rynkowej, a jednocześnie silnie zintegrowanym z lokalną społecznością. Top Farms jest dobrze znany mieszkańcom naszej gminy, przedsiębiorcom, rolnikom indywidualnym oraz samorządowcom. Grupa jest jednym z największych w kraju producentów rolnych. Łącznie gospodaruje na areale około 30 tysięcy hektarów. Istotna część areału uprawnego stanowią grunty położne w powiecie kościańskim i gminie Czempiń.  Dzięki wysokiej kulturze rolnej i prowadzonym od wielu lat inwestycjom rozwojowym, Grupa Top Farms produkuje w ujęciu rocznym m.in.:

·       ziemniaki dedykowane dla przemysłu w ilości 90 tys. ton,

·       około 120 tys. ton zbóż, w tym również 20 tys. ton kwalifikowanego materiału nasiennego,

·       15 tys. ton rzepaku,

·       300 tys. ton buraków cukrowych,

·       około 40 mln litrów mleka.

Spółka zatem jest jednym z największych w Polsce producentem materiału nasiennego, ziemniaków, liczącym się producentem mleka, zbóż, rzepaku. Stosuje nowoczesne technologie (cyfryzacja 4.0), a także jest prekursorem biologizacji i sekwestracji CO2. Jesteśmy zaniepokojeni, że szybka i całkowita likwidacja tak dużego podmiotu na rynku rolnym oznaczać będzie globalny spadek produkcji rolnej i wiele trudności w utrzymaniu łańcuchów dostaw. Sytuacja taka jest tym bardziej niepokojąca w obliczu toczącego się za naszą wschodnią granicą konfliktu zbrojnego, co ma istotny wpływ na ograniczenie światowej produkcji rolnej i już teraz obserwowane wzrosty cen produktów rolnych.

Spółki Grupy zatrudniają ponad 500 pracowników, z czego połowę stanowią pracownicy stali zatrudnieni na umowy o pracę, a pozostała grupa to pracownicy sezonowi. Spośród tych osób, blisko sto płaci podatki w powiecie kościańskim. Zdecydowana większość pracowników liniowych jest w wieku 50+, ze średnią wieku 58,5 lat i stażem pracy ponad 35 lat. Praktycznie wszyscy Ci pracownicy całą swoją zawodową karierę spędzili w spółce oraz jej prawnych poprzednikach. Pracownicy Ci pamiętają likwidację wielu PGR-ów z lat 90-tych, a dobrze pamiętamy, że najbardziej ucierpiała wówczas społeczność wiejska, gdzie do dziś widoczny jest syndrom „wsi popegeerowskich”. Mimo dużych kwalifikacji w wykonywanej pracy, są to osoby, które w momencie wyjścia na rynek pracy będą miały bardzo duże problemy
ze znalezieniem nowego zatrudnienia. Z jednej strony przez utrudnienie związane z dojazdem
do większych aglomeracji np. Poznań, a z drugiej specjalizacja w dziedzinach związanych typowo z pracą w gospodarstwie. Można domniemywać, że znaczna część pracowników w wieku powyżej 55 lat (co stanowi 1/3 całości pracowników zatrudnionych na umowę o pracę) na stałe zasili grono beneficjentów różnego rodzaju programów socjalnych. Nie ukrywają oni obaw, że w przypadku utraty pracy nie będą mieli możliwości podjęcia zatrudnienia w innym miejscu. My, Radni nie chcemy, aby doszło do powtórki z minionych lat.

Firma gospodarująca na 10 tys. ha na terenie wielkopolski, mogłaby przestać istnieć,
co wywołałoby szereg zaburzeń w łańcuchu dostaw, a w efekcie wiele przedsiębiorstw ściśle powiązanych z produkcją straciłoby źródło przychodu. Spółki Grupy współpracują z około 500 usługodawcami, świadczącymi różnego rodzaju usługi. Są to zarówno firmy transportowe, remontowe, usługowe, dla których ta współpraca jest głównym, a czasem jedynym źródłem dochodu.

Top Farms stanowi gospodarstwo integrujące rolników. Kontraktuje ponad 3.000 ha rocznie. Dodatkowo prowadzi skup około 30.000 ton płodów rolnych jednocześnie oferując zakup nawozów
i środków ochrony roślin.  Popularyzuje wiedzę rolniczą i dotyczącą rolnictwa regeneracyjnego. Prowadzi Małą Akademię Top Farms, prowadzi praktyki dla uczniów szkół rolniczych, konferencje, imprezy i warsztaty dla rolników. Współpracuje z Uniwersytetami Przyrodniczymi w Poznaniu i Wrocławiu, SGGW, Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, Instytutem Ochrony Roślin w Poznaniu.

Top Farms Wielkopolska włącza się także w inicjatywy społeczne, wspiera lokalną społeczność m.in. poprzez:

·       darowizny dla szpitali, Domu Pomocy Społecznej w trakcie pandemii COVID-19,

·       wsparcie finansowe w odrestaurowywaniu okolicznych zabytków, np. krzyż śródpolny
i kapliczki w parku w Gorzyczkach,

·       wsparcie dla szkół ( np. konkurs Top English w SP im. Heleny Gieburowskiej w Głuchowie), przedszkoli, domów dziecka,

·       wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych,

·       współfinansowanie „Alei drzew na 100-lecie odzyskania Niepodległości”.

Jako przedstawiciele lokalnej społeczności rozumiemy i dostrzegamy konieczność wzmacniania potencjału indywidualnych gospodarstw rolnych działających na naszym terenie, co może odbyć się poprzez rozdysponowanie pośród zainteresowanych rolników gruntów Skarbu Państwa, użytkowanych dotychczas przez spółkę Top Farms Wielkopolska Sp. z o.o.. Obecne realia rynkowe wymagają od rolników indywidualnych ciągłego rozwoju, a efektywność gospodarowania osiągana jest w miarę zwiększania się uprawianego areału. Uważamy jednak, że rozwój gospodarstw indywidualnych nie może odbyć się kosztem całkowitej likwidacji tak ważnego podmiotu jak spółka Top Farms Wielkopolska Sp. z o.o.. Apelujemy o znalezienie rozwiązania kompromisowego, które umożliwi z jednej strony przekazanie, stopniowo, części gruntów użytkowanych przez spółkę na rzecz gospodarstw indywidualnych, a z drugiej dopuści dalsze istnienie tej firmy i zachowanie jej kluczowych obszarów produkcji rolnej przy jednoczesnym wykorzystaniu jej potencjału i pozytywnego wpływu na rynek rolny i lokalną społeczność.

Mając powyższe na uwadze pragniemy podkreślić, że jesteśmy zaniepokojeni faktem,
że tak dobrze funkcjonująca firma może przestać istnieć po 2023 roku. W ocenie Radnych Rady Miejskiej w Czempiniu, przy poparciu Burmistrza Gminy Czempiń, sprzecznym z interesem społecznym byłoby doprowadzenie do całkowitej likwidacji spółki Top Farms Wielkopolska Sp. z o.o., a zatem zniweczenia dorobku ostatnich 20 lat jej działalności, jej potencjału.

 

 

Pliki do pobrania: