Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

1 marca 2021

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W poniedziałek 1 marca 2021 roku, z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dla uhonorowania Bohaterów antykomunistycznego podziemia Zastępca Burmistrza Gminy Czempiń Andrzej Socha i Przewodniczący Rady Miejskiej w Czempiniu Maciej Głochowiak złożyli wiązankę kwiatów pod Tablicą upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych na Placu Niezłomnych w Kościanie.

Data 1 marca związana jest z wydarzeniami z 1951 roku, kiedy to w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV. Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami walki o wolność i niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją.

Kim byli Żołnierze Wyklęci? ”Nil”, ”Zapora”, ”Inka”, ”Łupaszka”, ”Ogień”, ”Lalek” - żołnierze i działacze podziemia antykomunistycznego. Walczyli o wolną Polskę. Władza ludowa potraktowała ich jak zdrajców. Za wierność swoim ideałom zapłacili najwyższą cenę- cenę swojego życia. Ci natomiast, którym udało się przeżyć, przez niemal pół wieku żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”.

W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski. Oddano w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji
„Wolność i Niezawisłość”.