Inwestycje Środki krajowe
Kanał na YouTube
Telefon alarmowy 112
Zgłaszanie awarii wodno-kanalizacyjnych 501 394 982
Zgłaszanie awarii oświetlenia 61 28 26 703 wew. 143
Pogotowie energetyczne 991
Centrala Urzędu Gminy w Czempiniu 61 28 26 703
Zarządzanie kryzysowe Gminy Czempiń 730 350 237

21 marca 2017

Rekolekcje w Gimnazjum w Borowie

Rekolekcje w Gimnazjum w Borowie

Już od kilku lat rekolekcje wielkopostne w Gimnazjum im. prof. Stanisława Kielicha w Borowie mają bardzo bogaty program. W ich ramach nie brakuje ciekawych wyjazdów, ale i zajęć w szkole mających pogłębić wiarę. Uczniowie klas pierwszych pojechali do Poznania na Ostrów Tumski. Mieli tam okazję w Archiwum Archidiecezjalnym zobaczyć m.in. starodruki. W katedrze natomiast gimnazjaliści zwiedzili m.in. podziemia gdzie znajduje się prawdopodobna kamienna misa chrzcielna, która mogła posłużyć podczas chrztu Mieszka I. Pod opieką jednego z kleryków zwiedzili również Arcybiskupie Seminarium.

- Była to dla nas wspaniała lekcja historia, mogliśmy na własne oczy zobaczyć miejsca związane z początkami naszego państwa – powiedziała Zofia Łączna uczennica klasy I b.  

Uczniowie klas II zagłębili się natomiast w ekumenizmie. W pierwszy dzień rekolekcji pojechali do Poznania do cerkwi prawosławnej, a w drugi dzień do parafii ewangelicko -augsburskiej.

- Głównym celem tych wyjazdów był ekumenizm, poznanie innych chrześcijańskich religii – uważa Urszula Grabowska, nauczycielka religii oraz fizyki w Gimnazjum w Borowie. – Myślę, że poszerzyły one horyzonty naszym uczniom, którzy wiedzę o braciach w wierze mogli zaczerpnąć z bezpośredniego źródła.

Uczniowie klas III w pierwszy dzień rekolekcji pojechali do Częstochowy na Jasną Górę, aby naładować akumulatory przed czekającymi ich egzaminami.

            - Wzięliśmy udział we mszy świętej, drodze krzyżowej na wałach – tłumaczy Ewa Wegner, nauczycielka Gimnazjum w Borowie. – Zwiedziliśmy ponadto arsenał oraz podziemia klasztoru. Wyjazd miał, więc oprócz charakteru religijnego także akcent historyczny.

 Na miejscu w szkole odbywały się również zajęcia dla tych gimnazjalistów, którzy nie wzięli udziału w wyjazdach. Wśród nich znalazły się m.in. wycieczka do kościoła parafialnego w Czempiniu, gdzie gimnazjaliści z wieży mogli spojrzeć na miasto oraz nadarzyła się możliwość zwiedzenia cmentarzy: poewangelickiego i parafialnego w Czempiniu. Uczniowie klas I w drugim dniu rekolekcji mieli natomiast zajęcia z Siostrami Franciszkankami z Poznania.  Końcowym akcentem rekolekcji była msza święta odprawiona dla wszystkich uczniów w ostatnim dniu w Kościele pw. św. Michała Archanioła w Czempiniu.

Gerwazy Konopczyński